Histeroskopia

Gdy badanie ginekologiczne lub USG nie wystarczą do postawienia diagnozy, lekarz może zaproponować Pani histeroskopię. Dzięki temu zabiegowi udaje się ocenić stan wewnętrznych ścianek macicy.

Histeroskopia jest nowoczesną metodą diagnostyczno-terapeutyczną, dająca możliwość obejrzenia wnętrza macicy za pomocą specjalnego przyrządu optycznego , wprowadzanego przez pochwę i kanał szyjki macicy. Badanie to pozwala bardzo precyzyjnie określić wielkość, liczbę, umiejscowienie oraz charakter zmian patologicznych błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium). Pozwala ona nie tylko na wykluczenie i rozpoznanie zaburzeń w jamie macicy, ale również ich usunięcie.

Z jednej strony mała inwazyjność tej metody, z drugiej nieporównywalna z innymi metodami ilość uzyskiwanych informacji, sprawiają, że coraz częściej stosuje się ją w warunkach ambulatoryjnych.

Z najbardziej typowych wskazań do sięgnięcia po histeroskop należy wymienić: zrosty, polipy, czy małe mięśniaki podśluzówkowymi. Również wady wrodzone jamy macicy są wskazaniem do histeroskopii. Zważywszy na to, że wszystkie wyżej wymienione patologie mogą zaburzać implantację zarodka i dalszy rozwój ciąży, zabieg jest szeroko stosowany przez lekarzy zajmujących się diagnostyką i leczeniem niepłodności.

Histeroskopia jest również złotym standardem w przypadku podejrzenia zmian rozrostowych jamy macicy, jak i diagnostyce krwawień i plamień z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie.

Histeroskopia ambulatoryjna pozwala na pobranie wycinków do analizy mikroskopowej z miejsc zmienionych chorobowo, jak i ich korekcję w warunkach przychodni.

Histeroskopia jest bezpieczną metodą, i powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko. Jeśli takie się zdarzają, to obejmują uszkodzenie ściany macicy, zakażenia oraz bardzo rzadko opisywane powikłania związane z zastosowaniem płynu rozszerzającego jamę macicy, takie jak przewodnienie, obrzęk płuc czy zaburzenia w układzie krążenia. Zabieg ten najczęściej przeprowadza się bez znieczulenia lub w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. W krótkim czasie po zabiegu pacjentka może udać się do domu.

Zdjęcie polipa jamy macicy uzyskane podczas badania histeroskopem

Ginekologia Położnictwo

Ginekologia
i Położnictwo

Ginekologia Położnictwo

Laryngologia
dzieci i dorosłych

Ginekologia Położnictwo

Zabiegi
w znieczuleniu

Ginekologia Położnictwo

Fizjoterapia

Mater Pro Vita

ul. Bema 42, 82-300 Elbląg

 

Ginekologia-położnictwo,

Patologia ciąży,

Patologia szyjki macicy,

Badania Prenatalne,

Zabiegi w znieczuleniu.

 

Rejestracja:

Pon – 08:30-18:00

Wt – 8:30-15:00

Śr – 8:30-15:30

Cz – 12:30-18:30

Pt – 8:15-15:00

+48 55 643 98 39