Opis Badań

USG ultrasonografia 2D, 3D, 4D, Doppler tkankowy, pulsacyjny i fali ciągłej

We współczesnej ginekologii istnieje coraz więcej wskazań do poszerzania zakresu monitorowania stanu narządu rodnego przy pomocy USG. Ultrasonograficzna ocena kobiecych narządów rodnych jest podstawą nowoczesnej diagnostyki ginekologicznej. Nie ma obecnie innej metody, która tak precyzyjnie i szybko- praktycznie podczas wizyty w gabinecie- byłaby w stanie dać tak dużo informacji. Dzięki USG można ocenić fazę cyklu, znaleźć przyczynę acyklicznych krwawień albo braku miesiączki stwierdzić ciążę już dwa- trzy dni po zatrzymaniu miesiączki itp. Właściwie we współczesnej ginekologii wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego jest dostęp do aparatu.
Tak wysoką precyzję w pełni umożliwia system ultrasonograficzny VOLUSON 730 ( wyposażony w kolorowy Doppler, power Doppler, Doppler tkankowy, trzy rodzaje prezentacji: 2D, 3D, 4D oraz głowice wielozakresowe przezpochwowe objętościowe ), skupiający wszystkie rodzaje technik obrazowania w jednym aparacie. Dzięki zastosowaniu cyfrowej obróbki obrazu i numerycznego beamformera aparat jest zdolny analizować i obrabiać cztery razy więcej danych niż konwencjonalne ultrasonografy, co zapewnia nie osiąganą do tej pory jakość uzyskiwanych obrazów, daleko wykraczając poza możliwości konwencjonalnych aparatów ultrasonograficznych. Jest to jedyny na świecie system pozwalający na uzyskiwanie tak dobrych obrazów trójwymiarowych w czasie rzeczywistym-widzimy więc obraz odzwierciedlający rzeczywiste, struktury anatomiczne w prezentacji 3D.
Gdy dodamy do tego badanie przy użyciu środków kontrastujących przesuwamy granicę rozpoznania ewentualnej choroby na kilka lat zanim się ona rozwinie.

Jama macicy i pęcherzyk ciążowy 32 dzień cyklu

7 tygodni i 5 dni

10 tygodni i 2 dni

14 tygodni

USG z kontrastem – inaczej sonohisterografia

Jest to badanie stosowane w celu weryfikacji nieprawidłowego obrazu endometrium ( śluzówki jamy macicy). Polega ono na wypełnieniu jamy macicy płynem kontrastującym, dzięki czemu wyraźnie widać nawet drobne nierówności wewnątrz. W naszej poradni jest często wykonywana m innymi do diagnostyki acyklicznych plamień i krwawień z dróg rodnych. Szczególnie dużo informacji można uzyskać łącząc podanie kontrastu z ultrasonografią trójwymiarową- USG 3 D

Kolposkopia

W Przychodni Mater Pro Vita kolposkopia jest traktowana jako badanie przesiewowe. Staram się by stała się ona standardowym postępowaniem na równi ze znanymi Pani badaniami profilaktycznymi takimi jak cytologia, środowisko pochwy czy USG.

Kolposkopia jest badaniem polegającym na oglądaniu szyjki macicy pod dużym powiększeniem za pomocą aparatu podobnego do mikroskopu. Szyjka macicy w trakcie badania jest w specjalny sposób barwiona.

W tradycyjnym badaniu ginekologicznym wygląd chorej szyjki macicy bez powiększenia i bez zastosowania odpowiedniego barwienia może wydawać się prawidłowy- zwłaszcza na wczesnym etapie choroby. Cytologia też może być „dobra”- stosunkowo dużo jest wyników fałszywie ujemnych (do 30%) – czyli takich, w których jest choroba, a wynik jest prawidłowy. Jeżeli nie wykona się badania kolposkopowego, to można nie wykryć rozwijającej się w sposób utajony zmiany chorobowej. Dopiero za rok lub kilka lat nieprawidłowy wynik badania cytologicznego zwróciłby uwagę na patologię szyjki macicy. Wówczas zostałoby zlecone badanie kolposkopowe w wielu przypadkach spóźnione.

Takie postępowanie jest zgodne z zaleceniami prof. Psychrembla, który twierdzi że:
„Jednoczesne stosowanie obu metod przesiewowych – cytologii i kolposkopii …….– zwiększa liczbę wykrytych wczesnych postaci raka. Dlatego też każdy specjalista w poradni czy na oddziale szpitalnym powinien podczas każdego profilaktycznego badania ginekologicznego wykonywać cytodiagnostykę i kolposkopię, a badanie powinno mieć następujący przebieg: najpierw pobiera się rozmaz cytologiczny, potem wykonuje się badanie kolposkopowe, na końcu badanie dwuręczne. (…) Od dokładnego wypełnienia powyższych zadań może zależeć los kobiet”.( podręcznik ginekologii pt„Ginekologia Praktyczna” pod redakcją Willibalda Pschyrembla, Guntera Straussa, Eckharda Petriego. Warszawa 1994 Wydawnictwo Lekarskie PZWL str. 141-142)

Badanie kolposkopowe jest bezbolesne (pod warunkiem właściwej relaksacji pacjentki) . Trwa kilka minut, a wynik w postaci opisu i fotografii otrzyma Pani od razu.

Fragment szyjki macicy w kolposkopie

Dysplazja szyjki macicy w kolposkopie

Histeroskopia

Gdy badanie ginekologiczne lub USG nie wystarczą do postawienia diagnozy, lekarz może zaproponować Pani histeroskopię. Dzięki temu zabiegowi udaje się ocenić stan wewnętrznych ścianek macicy.

Histeroskopia jest nowoczesną metodą diagnostyczno-terapeutyczną, dająca możliwość obejrzenia wnętrza macicy za pomocą specjalnego przyrządu optycznego , wprowadzanego przez pochwę i kanał szyjki macicy. Badanie to pozwala bardzo precyzyjnie określić wielkość, liczbę, umiejscowienie oraz charakter zmian patologicznych błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium). Pozwala ona nie tylko na wykluczenie i rozpoznanie zaburzeń w jamie macicy, ale również ich usunięcie.

Z jednej strony mała inwazyjność tej metody, z drugiej nieporównywalna z innymi metodami ilość uzyskiwanych informacji, sprawiają, że coraz częściej stosuje się ją w warunkach ambulatoryjnych.

Z najbardziej typowych wskazań do sięgnięcia po histeroskop należy wymienić: zrosty, polipy, czy małe mięśniaki podśluzówkowymi. Również wady wrodzone jamy macicy są wskazaniem do histeroskopii. Zważywszy na to, że wszystkie wyżej wymienione patologie mogą zaburzać implantację zarodka i dalszy rozwój ciąży, zabieg jest szeroko stosowany przez lekarzy zajmujących się diagnostyką i leczeniem niepłodności.

Histeroskopia jest również złotym standardem w przypadku podejrzenia zmian rozrostowych jamy macicy, jak i diagnostyce krwawień i plamień z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie.

Histeroskopia ambulatoryjna pozwala na pobranie wycinków do analizy mikroskopowej z miejsc zmienionych chorobowo, jak i ich korekcję w warunkach przychodni.

Histeroskopia jest bezpieczną metodą, i powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko. Jeśli takie się zdarzają, to obejmują uszkodzenie ściany macicy, zakażenia oraz bardzo rzadko opisywane powikłania związane z zastosowaniem płynu rozszerzającego jamę macicy, takie jak przewodnienie, obrzęk płuc czy zaburzenia w układzie krążenia. Zabieg ten najczęściej przeprowadza się bez znieczulenia lub w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. W krótkim czasie po zabiegu pacjentka może udać się do domu.

Zdjęcie polipa jamy macicy uzyskane podczas badania histeroskopem

Cytologia

Jest metodą diagnostyczną stosowaną w ginekologii od 1941r. Opiera się ona na fizjologicznej właściwości złuszczania się komórek nabłonkowych nabłonka wielowarstwowego płaskiego pokrywającego pochwę i część pochwową szyjki macicy. Materiały do badania pobiera się z tych okolic za pomocą szpatułki lub specjalnej szczoteczki sięgającej w głąb kanału szyjki. W uzyskanym rozmazie stwierdza się komórki nabłonkowe, a także krwinki czerwone i komórki odczynu zapalnego.

Badanie cytologiczne służy ocenie onkologicznej. W badaniu oceniamy elementy komórek nabłonkowych, gdyż to w nich rozpoczynają się nieprawidłowe przemiany. Badanie to jest niestety obarczone błędem. Około 20% wyników jest fałszywie ujemnych. Oznacza to, iz taki procent kobiet z rozpoznanym wczesnym rakiem szyjki macicy miało rok wcześniej prawidłowy obraz cytologiczny. Sposobem minimalizacji wyników fałszywie ujemnych jest równoczesne zastosowanie z cytologią badania kolposkopowego.

 

Mikrobiologiczna i bakteriologiczna ocena środowiska pochwy

Ocena biocenozy pochwy jest istotnym elementem dokładnego badania ginekologicznego. Polega na pomiarze pH (kwasowości) wydzieliny pochwowej oraz na jej ocenie mikroskopowej. Materiał nakłada się na szkiełko mikroskopowe, barwi i ocenia pod powiększeniem 400x, szukając: pałeczek kwasu mlekowego(fizjologia), grzybów oraz innych bakterii i drobnoustrojów potencjalnie chorobotwórczych. Określa się również obecność granulocytów (odmiany białych krwinek jako znaczników zapalenia).
W pochwie w prawidłowych warunkach bytują pałeczki kwasotwórcze Lactobacillus, które wytwarzają środowisko kwaśne, stanowiace ochronę przed zakażeniami drobnoustrojami patologicznymi.

Prawidłowa biocenoza pochwy może ulec zachwianiu np. podczas stosowania antybiotyków, w przypadku zmian hormonalnych (antykoncepcja, ciąża, połóg). Nawet zbyt intensywna higiena niszczy pożyteczne bakterie. Skutkiem mogą być zapalenia i inne powikłania. Badanie biocenozy pochwy pomaga rozpoznać te stany.

Celem badania jest wykrycie drobnoustrojów chorobotwórczych i komórek odczynu zapalnego w wydzielinie z pochwy.
W ten ławy, szybki i tani sposób można określić rodzaj patogenu, wywołującego dyskomfort i chorobę a co za tym idzie zastosować odpowiednie i skuteczne leczenie.

W ciąży nieprawidłowe środowisko pochwy może być przyczyną jej straty albo porodu przedwczesnego. Dlatego w poradni ginekologiczno- położniczej nie można zapomnieć o tym tak ważnym badaniu. Innym sposobem oceny ekosystemu pochwy są posiewy oraz ocena materiału w laboratoriach genetycznych metodą PCR (polimerazy łańcuchowej). Sposób ten pozwala wykryć te drobnoustroje patogenne, których w normalnych warunkach nie można zobaczyć pod mikroskopem optycznym lub nie ma możliwości ich hodowli na klasycznych podłożach. Do nich należą wirusy brodawczaka ludzkiego, wirusy opryszczki czy Chlamydia Tr. i Ureaplasma.

Biocenoza pochwy Obraz prawidłowy

Vaginoza bakteryjna Obraz nieprawidłowy

KTG – Kardiotokografia

Jest jedna z podstawowych metod monitorowania dobrostanu płodu w końcowych tygodniach ciąży. Stała się integralną częścią okołoporodowego nadzoru płodu. Stosuje się ją od 32 tygodnia ciąży, wykonując w zależności od potrzeb od 1 – 2 tygodniowo do kilku zapisów dziennie przez czas około 20 minut. KTG umożliwia jednoczesną rejestrację częstotliwości akcji serca płodu i siły skurczów macicy. Pozwala to śledzić zmiany czynności serca płodu w ścisłym powiązaniu ze skurczami macicy przepowiadającymi poród lub skurczami porodowymi. Uważa się, że przy systematycznych badaniach KTG można w 99% rozpoznać ewentualnie zagrażające niedotlenienie płodu. Pozwala to na szybką interwencję lekarską.

Test na wirusa brodawczaka (HPV)

HPV to wirus ludzkiego brodawczaka, który często odgrywa kluczową rolę w powstawaniu chorób szyjki macicy, pochwy i sromu. Może również wywoływać choroby innych narządów np. brodawczakowatość krtani. Jest to powszechnie występujący wirus, przekazywany najczęściej przez kontakty seksualne, zwykle podczas stosunku klasycznego i analnego. HPV infekuje narządy moczowo-płciowe, atakuje głównie tkankę skórną i odbytowo-płciową.

Rak szyjki macicy to schorzenie któremu łatwo jest zapobiec. Jednak gdy już do niego dojdzie, jest bardzo groźne i trudne do wyleczenia. Niestety w Polsce nadal jest ono tak powszechne jak w krajach trzeciego świata. Pod tym względem jesteśmy daleko za wszystkimi pozostałymi państwami UE. Na tak fatalną statystykę duży wpływ ma HPV; masowo przenoszony i masowo ignorowany wirus brodawczaka.

Infekcje tym wirusem można wykryć przy pomocy kolposkopii, cytologii oraz testów wykrywających materiał genetyczny wirusa w pobranym materiale.

Test na wirusa brodawczaka (HPV)

Zabiegi

USG ultrasonografia 2D, 3D, 4D, Doppler tkankowy, pulsacyjny i fali ciągłej

USG z kontrastem – inaczej sonohisterografia

Histeroskopia

Kolposkopia

Cytologia

Mikrobiologiczna i bakteriologiczna ocena środowiska pochwy

KTG – Kardiotokografia

Test na wirusa brodawczaka (HPV)

Test na raka sutka i jajnika

Umów wizytę,

 

+48 55 643 98 39