Kiedy urodzę?

Ciąża u człowieka trwa 280 dni czyli 40 tygodni. Przeliczanie czasu trwania ciąży na miesiące bardzo łatwo może wprowadzić w błąd(miesiąc wszakże liczy cztery tygodnie, a to w rozwoju dziecka może oznaczać bardzo dużo). Termin porodu łatwo jest wyliczyć przy pomocy reguły Naegelego: należy tylko do daty ostatniej miesiączki doliczyć 7 dni i odjąć 3 miesiące. Gdy zaś kobieta pamięta datę koncepcji odejmuje się 7 dni i 3 miesiące. Należy jednak pamiętać, że w tak wyliczonym terminie rodzi się <5% dzieci. Ze statystyki wynika,że ok. 70% dzieci rodzi się w ciągu 3 tygodni około wyliczonego terminu porodu.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ w ostatnich dniach życia wewnątrzmacicznego zachodzi wiele zasadniczych procesów koniecznych tak do rozpoczęcia, jak i do zakończenia porodu w ciągu 24 godzin. Najważniejsze w tym wydaje się przygotowanie dziecka do gwałtownej zmiany krążenia krwi wraz z pierwszym oddechem noworodka. Kilkuminutowe zaledwie niedotlenienie w tym okresie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń na całe życie, nawet prawidłowo dojrzewającego noworodka tylko dlatego, że poród odbył się o kilka dni wcześniej lub później w odniesieniu do indywidualnej daty porodu.

Nie znaczy to, że należy biernie obserwować ciężarne w 42 czy 43 tygodniu ciąży. Powszechne dane o wzroście ryzyka uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego w porodach ciąż po ukończeniu 41-42 tygodni obligują lekarza do aktywnej oceny stanu dziecka przy pomocy kontroli ruchów przez ciężarną oraz KTG i diagnostyki dopplerowskiej przez lekarza prowadzącego. Jeśli stan dziecka nie budzi zastrzeżeń a organizm matki nie przygotowuje się do porodu, nie należy zmuszać dziecka do przedwczesnego( dla niego) porodu.

Dlatego niezwykle istotnym jest dokładna ocena wieku ciążowego w I trymestrze ciąży przy pomocy USG (dokładność +- 3 dni).

Ginekologia Położnictwo

Ginekologia
i Położnictwo

Ginekologia Położnictwo

Laryngologia
dzieci i dorosłych

Ginekologia Położnictwo

Zabiegi
w znieczuleniu

Ginekologia Położnictwo

Fizjoterapia

Mater Pro Vita

ul. Bema 42, 82-300 Elbląg

 

Ginekologia-położnictwo,

Patologia ciąży,

Patologia szyjki macicy,

Badania Prenatalne,

Zabiegi w znieczuleniu.

 

Rejestracja:

Pon – 08:30-18:00

Wt – 8:30-15:00

Śr – 8:30-15:30

Cz – 12:30-18:30

Pt – 8:15-15:00

+48 55 643 98 39