Mikrobiologiczna i bakteriologiczna ocena środowiska pochwy

Ocena biocenozy pochwy jest istotnym elementem dokładnego badania ginekologicznego. Polega na pomiarze pH (kwasowości) wydzieliny pochwowej oraz na jej ocenie mikroskopowej. Materiał nakłada się na szkiełko mikroskopowe, barwi i ocenia pod powiększeniem 400x, szukając: pałeczek kwasu mlekowego(fizjologia), grzybów oraz innych bakterii i drobnoustrojów potencjalnie chorobotwórczych. Określa się również obecność granulocytów (odmiany białych krwinek jako znaczników zapalenia).
W pochwie w prawidłowych warunkach bytują pałeczki kwasotwórcze Lactobacillus, które wytwarzają środowisko kwaśne, stanowiace ochronę przed zakażeniami drobnoustrojami patologicznymi.

Prawidłowa biocenoza pochwy może ulec zachwianiu np. podczas stosowania antybiotyków, w przypadku zmian hormonalnych (antykoncepcja, ciąża, połóg). Nawet zbyt intensywna higiena niszczy pożyteczne bakterie. Skutkiem mogą być zapalenia i inne powikłania. Badanie biocenozy pochwy pomaga rozpoznać te stany.

Celem badania jest wykrycie drobnoustrojów chorobotwórczych i komórek odczynu zapalnego w wydzielinie z pochwy.
W ten ławy, szybki i tani sposób można określić rodzaj patogenu, wywołującego dyskomfort i chorobę a co za tym idzie zastosować odpowiednie i skuteczne leczenie.

W ciąży nieprawidłowe środowisko pochwy może być przyczyną jej straty albo porodu przedwczesnego. Dlatego w poradni ginekologiczno- położniczej nie można zapomnieć o tym tak ważnym badaniu. Innym sposobem oceny ekosystemu pochwy są posiewy oraz ocena materiału w laboratoriach genetycznych metodą PCR (polimerazy łańcuchowej). Sposób ten pozwala wykryć te drobnoustroje patogenne, których w normalnych warunkach nie można zobaczyć pod mikroskopem optycznym lub nie ma możliwości ich hodowli na klasycznych podłożach. Do nich należą wirusy brodawczaka ludzkiego, wirusy opryszczki czy Chlamydia Tr. i Ureaplasma.

Biocenoza pochwy Obraz prawidłowy

Vaginoza bakteryjna Obraz nieprawidłowy

Ginekologia Położnictwo

Ginekologia
i Położnictwo

Ginekologia Położnictwo

Laryngologia
dzieci i dorosłych

Ginekologia Położnictwo

Zabiegi
w znieczuleniu

Ginekologia Położnictwo

Fizjoterapia

Mater Pro Vita

ul. Bema 42, 82-300 Elbląg

 

Ginekologia-położnictwo,

Patologia ciąży,

Patologia szyjki macicy,

Badania Prenatalne,

Zabiegi w znieczuleniu.

 

Rejestracja:

Pon – 08:30-18:00

Wt – 8:30-15:00

Śr – 8:30-15:30

Cz – 12:30-18:30

Pt – 8:15-15:00

+48 55 643 98 39